среда, 28 марта 2012 г.

Волинська область. Наука

Наука у Волинській області



За роки незалежності в освіті не тільки забезпечено відродження української школи, а й практично сформовано нову систему національної освіти, досягнуто подальшого її вдосконалення.
Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, навчальні заклади освіти області вживають практичних заходів на виконання вимог Указу Президента України № 926/2010 від 30 вересня 2010 року "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні", Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про дошкільну освіту", розпоряджень голови обласної державної адміністрації щодо виконання комплексного плану заходів розвитку загальної середньої освіти в 1999-2012 роках, обласних програм соціально-економічного розвитку.
Управління освіти і науки облдержадміністрації, міські управління, відділи освіти райдержадміністрацій спільно з педагогічними колективами навчальних закладів у 2010 році працювали над виконанням понад 10 програм, в тому числі 6 програм, які фінансуються з бюджету освіти.
Окремі з них завершені, деякі продовжені на 2011 рік.




Розвиток дошкільної освіти області був одним із пріоритетних напрямків діяльності міських управлінь, районних відділів освіти.
Спільними зусиллями органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громад у 2010 році відкрито17 замість запланованих 9 дошкільних навчальних закладів: по 3 ДНЗ в Горохівському, Камінь-Каширському районах; по 2 ДНЗ в Рожищенському, Маневицькому районах, по 1 ДНЗ у м. Луцьку, Старовижівському, Іваничівському, Ковельському, Локачинському, Луцькому районах, створено 1 навчально-виховний комплекс в Турійському районі. Крім того, відкрито 16 додаткових груп на базі функціонуючих ДНЗ. Це дало можливість збільшити кількість місць на 700 одиниць.
На початок 2011 року в області працює 400 дошкільних навчальних закладів та 45 навчально-виховних комплексів, у складі яких діють дошкільні відділення. Дошкільною освітою охоплено 30 937 дітей, що становить 45,5% від загальної кількості дітей (місто - 59,2%, село - 30,5%).
Показник охоплення дітей старшого дошкільного віку різними формами дошкільної освіти 2010-2011 н.р. становить 99,5%. В тому числі на базі ДНЗ - 76,9%, на базі навчальних груп при ЗОШ - 18,6%, на базі позашкільних установ - 4,0%.
Здобуття загальної середньої освіти забезпечують 785 загальноосвітніх навчальних закладів системи освіти. З числа денних шкіл функціонує 414 малокомплектних та 138 малочисельних, з них 57 ЗНЗ І ступеня з чисельністю до 10 учнів, 42 ЗНЗ І-ІІ ступенів - до 40 учнів та 39 ЗНЗ І-ІІІ ступенів - до 100 учнів.
Для реалізації прав дітей щодо рівного доступу до якісної освіти в сільській місцевості в області розроблена регіональна та обласна програми "Шкільний автобус. За період дії Програми з 2003 по 2010 роки придбано 109 автобусів, з них: 30 - за кошти державного бюджету.




Зокрема, у 2010 році на виконання Програми з місцевих бюджетів виділено 266,9 тис. грн. - на придбання 2 шкільних автобусів (по 1 у Володимир-Волинському, Ківерцівському районах). За кошти державного бюджету придбано 3 шкільних автобуси (Горохівський, Іваничівський, Локачинський райони), 1 в Ковельському районі - за спільні кошти місцевого бюджету, громади, програми ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", 1 за рахунок спонсорських коштів - в Любешівському районі. Усього підвозиться 99,6 % учнів, які цього потребують.
У загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ступенів облаштовано 406 навчальних комп'ютерних комплексів. Всі школи мають доступ до мережі Інтернет. Комп'ютеризовано 96% бібліотек, з яких 77% підключено до мережі Інтернет.
Завершується комп'ютеризація шкіл І-ІІ ступенів. На даний час комп'ютерна техніка є в усіх школах І-ІІ ступенів. У 50,4% цих закладів є навчальні комп'ютерні комплекси.
Впроваджується система підготовки вчителів за програмою "INTEL. Навчання для майбутнього". Усього пройшли тренінги 44,5% вчителів-предметників області.
Для активізації використання персональних комп'ютерів при викладанні навчальних предметів в області створено 183 мультимедійні кабінети.
Навчальні заклади області забезпечені електронними програмними засобами навчального призначення з різних предметів.
Усі учні 10-х класів охоплені профільним навчанням.
З метою забезпечення наступності у здобутті освіти, в школах області впроваджується допрофільна освіта, яка здійснюється через поглиблене вивчення окремих предметів, факультативи, гуртки, секції, учнівські наукові товариства тощо. Найкращий досвід впровадження поглибленого вивчення предметів в Маневицькому районі та містах Луцьку та Нововолинську, де відповідно 38,9 %, 32,9 % та 27,4 % школярів вивчають предмети поглиблено.
Педагоги Волині мають багаторічні традиції, творчі підходи до роботи зі здібними та обдарованими учнями. У 2010 році за підсумками ІІІ етапу Всеукраїнських олімпіад високі результати виявили учні навчальних закладів міст Луцька (95), Нововолинська (37) та Камінь-Каширського (22) і Горохівського (20) районів, Волинського та Нововолинського обласних ліцеїв-інтернатів. Активізувалася робота з підготовки до олімпіад у м. Ковелі, Ківерцівському, Маневицькому, Ковельському та Любомльському районах.




За результатами участі у ІV етапі Всеукраїнських олімпіад 34 учні із 70 здобули перемогу. Маємо переможців в усіх предметних олімпіадах. Переважна більшість переможців (82%) - вихованці закладів нового типу.
Вагомий внесок у роботу з обдарованою молоддю здійснює обласна Мала академія наук. У минулому навчальному році із 48 робіт 32 визнано переможцями (2009 р.- 30, у 2008 р. - 23). Уже кілька років поспіль Волинь у четвірці кращих.
За підсумками виступів у різного роду інтелектуальних змаганнях у 2010-2011 навчальному році виплачуються стипендії Президента України 14 волинянам, одна учениця одержуватиме стипендію імені Тараса Шевченка та ще одна - стипендію Кабінету Міністрів України.






В травні за участю голови облдержадміністрації Б.П. Клімчука відбулася зустріч з обдарованими дітьми та їх наставниками. Вперше на вшанування обдарованих дітей та їх наставників було виділено 85 тис. грн.: 20 учнів одержали стипендію голови облдержадміністрації, 10 педагогів - Почесні грамоти та грошові винагороди по 1 тис. грн., 6 кращих навчальних закладів - мультимедійні проектори, 100 переможців інтелектуальних змагань та 100 педагогів - грамоти.
Упродовж останніх років наші діти отримують хороші результати у ЗНО. Зокрема, високий рівень знань з усіх предметів отримало 7,66% випускників. Це ІІІ місце в Україні. Лише 6,34% учасників не здобули права вступу до ВНЗ (державний показник - 8,45%). Маємо 28 200-бальних результатів: найбільше їх, як і в 2009 році, з математики (13), української мови (8).
В області функціонує 17 інтернатних закладів, продовжується робота щодо оптимізації мережі цих закладів. На виконання Державної цільової програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, продовжується експериментальна діяльність всеукраїнського рівня на базі Володимир-Волинської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів "Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки".
Розроблено першочергові завдання з впровадження інклюзивного та інтегрованого навчання в міських управліннях, районних відділах освіти, які спрямовані на своєчасне виявлення цих дітей, забезпечення соціально-педагогічного супроводу і створення належних умов для безперешкодного доступу та належного перебування їх в навчальних закладах області.
Пріоритетними і надалі є напрямки діяльності щодо розширення функцій інтернатних закладів з метою збереження потужної матеріально-технічної бази та кадрового потенціалу, впровадження сучасних засобів навчання та інноваційних педагогічних технологій, спеціалізації та профілізації шкіл-інтернатів.




З метою виявлення творчо обдарованих дітей з особливими потребами проводився огляд художньої самодіяльності серед шкіл-інтернатів області, обласний інтеграційний мистецький фестиваль "Забавляночка скликає друзів", Спартакіада Волині серед спеціальних шкіл-інтернатів для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку під гаслом "Ти зможеш, якщо зміг я!", Спартакіада серед учнів обласних ліцеїв-інтернатів та шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Для розв'язання проблеми соціальної адаптації та залучення учнів з числа осіб з обмеженими можливостями до суспільного життя у 6 ПТНЗ області організовано їх професійне навчання у спеціальних групах.
У закладах освіти області створюються умови щодо безперешкодного доступу до навчальних та інших приміщень учнів з урахуванням особливостей їх фізичного розвитку.
З метою створення належних умов харчування добудовано шкільні їдальні у 5 загальноосвітніх школах: с. Піски-Річицькі Ратнівського, с. Звірів, Карпилівка Ківерцівського, с. Рованці Луцького районів, оздоровчий табір в с. Пульмо Володимир-Волинсьокої школи-інтернат "Центр освіти та соціально педагогічної підтримки.
Приділяється увага покращенню соціально-побутових умов педагогів.




Здобуття додаткової освіти школярами забезпечують 40 позашкільних закладів області, в яких працює 1800 гуртків художньо-естетичного, екологічного, технічного, туристичного напрямків, які відвідують понад 30 тисяч учнів.
В регіонах області продовжується робота щодо створення умов для здобуття позашкільної освіти дітьми сільської місцевості. Розвивається мережа гуртків позашкільних навчальних закладів.
Результатом роботи вихованців позашкільних закладів є участь в обласних, Всеукраїнських, Міжнародних фестивалях, конкурсах. Тільки в цьому році в таких заходах брало участь понад тисячу учнів. Більшість з них стали переможцями.
Щорічно зростає кількість колективів, яким присвоєно почесне звання "Народний", "Зразковий".
Одним із пріоритетних напрямків роботи установ і закладів освіти було виконання Програми розвитку фізичної культури і спорту в області на 2007 - 2011 роки. Введено в дію 6 спортивних залів: в селах Копилля, Череваха Маневицького, Мукошин Любешівського, Ростань Шацького районів, Луцькому НВК № 26, після реконструкції - спортивний зал в Іваничівській спеціальній школі-інтернат.
Система фізкультурно-оздоровчої роботи, яка склалася в області, дозволяє залучити значну частину молоді до регулярних занять фізичною культурою і спортом у позанавчальний час, проводити шкільні, районні (міські) спартакіади та фестивалі, спортивні ігри.
У VIIІ Спортивних іграх школярів Волині 2010 року взяли участь понад 50 тис. учнів загальноосвітніх і спортивних шкіл, що значно більше ніж у попередні роки, у Спартакіаді серед спеціальних шкіл-інтернатів, які проводяться під гаслом "Ти зможеш, якщо зміг я!" понад 600 учнів.




Для забезпечення медичного обслуговування дітей на базі загальноосвітніх навчальних закладів працюють 133 медичних сестер системи освіти та 210 працівників охорони здоров'я, обладнані 152 медичних кабінетів, на базі загальноосвітніх навчальних закладів (в решті 615 шкіл області діють міжвідомчі угоди про співробітництво з районними лікарнями, сільськими ФАПами), 15 - функціонують в інтернатних закладах, підпорядкованих управлінню освіти і науки облдержадміністрації, 18 - у професійно-технічних закладах, 6 - у вищих закладах комунальних форм власності.
Проводяться щорічні поглиблені медичні огляди школярів відповідно до затверджених графіків.
Результати моніторингу стану здоров'я дітей доводяться до відома батьків, обговорюються на нарадах при начальниках міських управлінь, районних відділів освіти, розглядаються на колегіях, узагальнюються відповідними наказами.
Одночасно залучаються діагностичні бази і кадри лікувально-профілактичних закладів за територіальним принципом, з якими укладено угоди загальноосвітніми школами області.
Турбота про оздоровлення дітей є одним з основних показників ставлення держави до проблем підростаючого покоління.
У 2010 році працювало 599 таборів відпочинку освіти, де активним дозвіллям було охоплено 50179 дітей, у 2009 році діяло 560 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, у яких відпочили 42 863 дитини. Відповідно відсоток здоровлення у таборах освіти зріс від 34 до 43.
На оздоровлення дітей пільгових категорій в обласному бюджеті 2010 року було заплановано і використано 3 797,870 тис. грн., (у 2009 році план - 3047,4 тис. грн., використано 3125,0 тис. грн., (у 2008 році - 2500,0 тис. грн.).
Протягом літа діти всіх пільгових категорій, які підлягають першочерговому оздоровленню відпочивали також на узбережжях Чорного, Азовського морів.








Під час літньої оздоровчої кампанії 2010 року управлінням освіти і науки облдержадміністрації, відділами освіти райдержадміністрацій, управліннями освіти міських рад та іншими державними установами, профспілковими та громадськими організаціями проведено заходи щодо стовідсоткового оздоровлення дітей пільгових категорій зокрема: 1 346 дітей сиріт (100 %); 1726 дітей з групи ризику (100% від запланованих показників).
Молодь Волині забезпечена правом на здобуття робітничих професій. В області функціонує 19 професійно-технічних навчальних закладів державної форми власності, з них 6 - вищих професійних училищ, Луцький центр професійно-технічної освіти, 6 професійних ліцеїв, 4 професійно-технічних училища та 2 навчальні заклади закритого типу. Три навчальні заклади, які здійснюють підготовку робітничих кадрів, впродовж останніх років стали структурними підрозділами ВНЗ. Крім того професійну підготовку робітників проводять 40 ПТНЗ 1 атестаційного рівня різних форм власності та підпорядкування.
Щорічно на замовлення підприємств регіону у ПТНЗ державної форми власності здобувають професійну освіту більше 7 тис. кваліфікованих робітників, з них близько 5 тис. осіб - за державним замовленням, понад 1,2 тис. - безробітних громадян.
На вимогу регіонального ринку праці ліцензовані нові професії та спеціальності: оператор на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробці, садівник, плодоовочівник, оператор машинного доїння, монтажник санітарно-технічних систем та устаткування, монтажник гіпсокартонних конструкцій, кранівник, технологія деревообробки, експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв тощо.
У 2010 році першим робочим місцем були забезпечені більше 83,6% учнів випускних курсів. У вищих навчальних закладах продовжили навчання 10% учнів.




40% учнів ПТНЗ належать до соціально-незахищених категорій. Робітничі професії здобувають 278 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, 159 дітей з обмеженими фізичними та розумовими можливостями, 1348 напівсиріт, 1605 дітей з багатодітних сімей.

Продовжується оновлення змісту форм і методів навчання. Здійснюється впровадження державних стандартів професійно-технічної освіти із 24 професій. ПТНЗ області отримали 18 найменувань програмно-педагогічних засобів із загальноосвітніх та спеціальних предметів. Забезпеченість підручниками із спеціальних дисциплін складає 72 %.
Забезпеченість ПТНЗ області педагогічними працівниками становить 98,7 %, з них викладачами загальноосвітніх дисциплін - 100%, викладачами спец дисциплін - 99,3 %, майстрами виробничого навчання - 97,1 %.
Вища освіта Волині забезпечує професійну, практичну підготовку фахівців для потреб регіону та держави у 28 ВНЗ І-IV р.а. різних форм власності та підпорядкування, у яких навчається понад 40 тис. студентів, у тому числі за кошти державного та місцевих бюджетів - понад 6 тис. осіб. Крім того, в області функціонує 7 відділень, навчально-консультаційних центрів та факультетів вищих навчальних закладів інших областей.
Вища освіта Волині забезпечує професійну, практичну підготовку фахівців для потреб регіону та держави у 28 ВНЗ І-IV р.а. різних форм власності та підпорядкування, у яких навчається понад 40 тис. студентів, у тому числі за кошти державного та місцевих бюджетів - понад 6 тис. осіб. Крім того, в області функціонує 7 відділень, навчально-консультаційних центрів та факультетів вищих навчальних закладів інших областей.




Навчальний процес у вищих навчальних закладах області забезпечує 2761 науково-педагогічний (педагогічний) працівник. До виконання науково-дослідних розробок залучено 87 докторів наук, провідних науковців, 860 кандидатів наук.
У вищих навчальних закладах здійснюються фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних та гуманітарних наук, прикладні розробки з науково-технічного забезпечення потреб виробництва й економіки, а також наукове забезпечення ефективності навчально-освітнього процесу за такими пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки України:
- проблеми демографічної політики, розвитку людського потенціалу та формування громадянського суспільства;
- новітні технології та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, промисловості та агропромисловому комплексі;
- нові речовини і матеріали;
- збереження навколишнього середовища та сталий розвиток.
Науково-дослідна діяльність у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про наукову та науково-технічну діяльність", "Про пріоритетні напрямки розвитку науки і техніки", Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо забезпечення розвитку фундаментальних наукових досліджень" тощо.
Основною метою наукових досліджень є одержання і використання нових знань, спрямованих на забезпечення якісної підготовки фахівців, підвищення їх професійного рівня, упровадження та використання науково-практичних результатів.
За відмінні успіхи у навчанні та науковій діяльності студенти отримують іменні стипендії Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України.




Кафедри університетів підтримують наукові зв'язки із науково-освітніми і навчальними закладами України і науковими установами та університетами за кордоном. Це навчальні заклади та наукові установи Росії, Білорусі, Польщі, Грузії, США, Франції, Німеччини, Японії, Словаччини, Угорщини, Бельгії, Швеції, Великобританії та ін.
Волинські виші мають у своєму розпорядженні сучасну матеріально-технічну базу - 50 навчальних та лабораторних корпусів, 28 гуртожитків, в яких мешкає біля 5 тис. студентів, 4 спортивно-оздоровчих табори, 1 санаторій-профілакторій, 22 спортивних майданчика, 4 футбольних поля, 2 стрілкові тири, 22 спортивних зали, 1 плавальний басейн.




Комментариев нет:

Отправить комментарий